Macron aşırı sola oy istedi, hükümet birbirine girdi

Fransa’da aşırı sağcı Ulusal Birlik partisinin genel seçimlerin ilk turundan zaferle çıkmasının ardında hükümet, aşırı sağcıların iktidara gelmesini önleme stratejisi konusunda ikiye bölündü.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un dün düzenlediği kabine toplantısında büyük gerilim yaşandığı haberi basına yansıdı. 

İlk tur sonuçlarına göre aşırı sağcı Ulusal Birlik (RN) partisi her üç kişiden birinin oyunu alarak yüzde 33 ile rakiplerini geride bıraktı. Komünist, sol ve çevreci partilerin oluşturduğu Yeni Halk Cephesi İttifakı yüzde 28 ile ikinci sıraya yerleşti.

Ulusal Birlik liderleri Le Pen ve Jordan Bardella

 

Macron’un “Cumhuriyet İçin Hep Birlikte” ittifakı ise yüzde 20 civarında oyla üçüncü sırada yer aldı.

BAKANLAR AYAKLANDI

Fransa basınına göre, ülkeyi sarsan sonuçların ardından kabineyi toplayan Macron’un, Marine Le Pen öncülüğündeki aşı sağa karşı gerekirse aşırı sola oy verme çağrısı yapması bakanlar arasında büyük tartışmalara yol açtı. 7 Temmuz’daki ikinci tur için “Tek bir oy bile aşırı sağa gitmemeli” diyen Fransa liderinin bakanlardan kazanma şansı yüksek solcu adayları desteklemelerini istemesi bazı bakanların itirazlarına neden oldu.

Kabinede seçim taktiği konusunda bölünme gün yüzüne çıkarken basına konuşan kaynaklar, Macron’un solun güçlü olduğu yerlerdeki merkez sağ adayların yarıştan çekilmesi gerektiğini söylemesinin kriz çıkardığını aktardı.

Boyun Eğmeyen Fransa lideri Jean-Luc Mélenchon, Halk Cephesi ittifakının aşırı solu önleyecek tek güç olduğunu söyledi.

 

Maliye Bakanı Bruno Le Maire, seçimde ikinci sıraya yerleşen Halk Cephesi üyesi Boyun Eğmeyen Fransa lideri Jean-Luc Mélenchon’un aşırı solcu bir siyasetçi olduğunu ve en az aşırı sağ kadar tehlikeli olabileceğini savundu. 

Eski başbakanlardan Edouard Philippe de sola oy vermeye şiddetle karşı çıktığını açıkladı.

Başbakan Gabriel Attal ise Macron’u destekleyerek aşırı sağcıların mecliste salt çoğunluğu sağlamasını engellemek için her yolu denemeleri gerektiğini söyledi.

Ulusal Birlik iktidarını önlemek için merkez-sol ittifakı ülkede tartışmalara yol açarken bazı adaylar, aşırı sağa karşı kazanma şansını artırmak için yarıştan çekilme kararı aldı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir