Gerçek yıllar sonra ortaya çıktı… Zihinsel engelli gence ‘Masal’ tuzağı… İşlemediği cinayetin suçlusu oldu


Almanya’nın Bavyera Eyaleti’nde yaşayan Peggy Knobloch, 7 Mayıs 2001 tarihinde okuldan eve dönerken esrarengiz bir şekilde kayboldu. Polis, olayın hemen ardından Peggy’nin annesinin o zamanki nişanlısı Erhan Ü., kuzeni Cihangir Ü., Peggy’nin babası Mario Schwenk, Peggy’nin üvey babası Halle’den Volkmar K. ve onlarca kişi sorgulandı.

Olayda talihsiz kızın bulunabilmesi için 3 bin 600 kişi sorgulandı. Olayla ilgili 88 bin sayfa klasör oluşturuldu ancak hiçbir sonuç elde edilemedi. Almanya Peggy’e ne olduğunu merak ederken Alman polisi, Ağustos ayında Peggy’in komşusu ve 1981 yılında geçirdiği menenjit hastalığı nedeniyle zihinsel engelli olan 22 yaşındaki Ulvi Koçak’ı gözaltına aldı.

IQ seviyesi 67 olan Koçak, 40 kez sorgulandı. Polisin ifadesine göre 26 günün sonunda suçunu itiraf eden Koçak, 2004 yılında ömür boyu hapse mahkum edildi.

SUÇSUZ OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI

Ne olup bittiğinin farkında bile olmayan Ulvi Koçak’ın ailesi, avukatları Michael Euler aracılığıyla duruma itiraz etti. Yıllar süren dava sonucunda, Koçak’ın sorgulama sırasında polisler tarafından masallar anlatılarak yönlendirildiği ve çoğu zamanda şiddete maruz kaldığı ortaya çıktı.

Sabah’ın haberine göre, polis memurunun “itiraf etmezsen seninle bir daha oynamam” dediği ortaya çıkarken bir psikiyatri uzmanının ise hazırladığı raporda IQ seviyesi 67 olan Koçak’ın suçu işlemekten tamamen aciz olduğu ifadeleri yer aldı. Bu kapsamda Bamberg Yüksek Bölge Mahkemesi, Bayreuth Bölge Mahkemesinin kararını bozdu.

Tek kişilik bir odaya hapsedilen Koçak 13 yılın sonunda tahliye edildi. Anne Susanne Knobloch mahkemede Koçak’tan özür dilerken, mahkeme Koçak’a 50 bin Euro tazminat ödenmesini hükmetti.

ULVİ KOÇAK KATİLİ İŞARET ETTİ

2000’li yılların başında meydana gelen olayda ifadesi alınan Ulvi Koçak, Peggy’in ölümünden komşusu Manuel S.’yi sorumlu tuttu. Eylül 2016’da Manuel S.’nin Marktleuthen bölgesindeki çiftliğine baskın düzenlendi.

Manuel S.., Peggy’nin cesedini Thüringen Ormanı’na gömdüğünü ayrıca çantasını ve ceketini yaktığını itiraf etti. Ancak Peggy’i kendisinin öldürmediğini, minik kızın cesedini Ulvi Koçak’tan durakta aldığını söyledi. Manuel S. yıllarca yargılandı fakat kısa bir süre önce delil yetersizliğinden serbest kaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir